Friday, December 23, 2022

Šta je OSI model?

 OSI (Open Systems Interconnection) je model koji se koristi za opisivanje načina na koji se različiti kompjuterski sistemi i aplikacije međusobno povezuju i razmjenjuju podatke. OSI model predstavlja "okvir" za razumijevanje kako se informacije prenose između različitih kompjuterskih sistema i aplikacija, bez obzira na to koje tehnologije se koriste za tu svrhu. Model OSI se sastoji od sedam slojeva, od kojih svaki predstavlja različite aspekte procesa razmjene podataka. Slojevi OSI modela su:


Fizički sloj: Ovaj sloj se bavi fizičkim aspektima komunikacije, uključujući hardware koji se koristi za povezivanje kompjutera i aplikacija.


Link sloj: Ovaj sloj se bavi povezivanjem različitih uređaja i omogućava razmjenu podataka između njih.


Mrežni sloj: Ovaj sloj se bavi rutiranjem podataka između različitih mreža i omogućava da se podaci prenose između različitih uređaja unutar iste mreže.


Transportni sloj: Ovaj sloj se bavi prijenosom podataka između dva uređaja i osigurava da se podaci prenose sigurno i bez grešaka.


Sesijski sloj: Ovaj sloj se bavi kontrolom sesija između dva uređaja i omogućava da se podaci prenose u "blokovima" ili "sesijama".


Prezentacioni sloj: Ovaj sloj se bavi formiranjem podataka u oblik koji je razumljiv za krajnje uređaje i aplikacije.


Aplikacijski sloj: Ovaj sloj se bavi interakcijom između korisničkog interfejsa i podataka koji se prenose.


OSI model se koristi kao teorijski okvir za razumijevanje načina na koji se različiti kompjuterski sistemi i aplikacije povezuju i razmjenjuju podatke, ali se u praksi rijetko koristi kao gotov sistem za razmjenu podataka.

No comments:

Post a Comment

NAT Gateway

  NAT Gateway je potpuno upravljani AWS servis koji omogućava instancama u privatnim subnetima u Amazon VPC -u da uspostave izlazne veze ka...